3.2 Analiza wyników
Na rysunkach 6a i 6b przedstawiono rozkłady obciążenia powierzchniowego (reakcje na metr bieżący podpory liniowej) przekazywanego na podporę liniową skrajną (RA) i przedskrajną (RB).
Przedstawione rozkłady obciążenia powierzchniowego na elementy liniowe wyznaczono w oparciu o 3 metody:
- rozkład kopertowy (linia zielona),
- rozkład za pomocą współczynników Winklera (linia czerwona),
- rozkład uwzgledniający sztywność giętną elementu liniowego i powierzchniowego (granatowe punkty W1-W6).
Rysunek 6a. Rozkład obciążenia powierzchniowego na elementy liniowe traktowane jako podpory liniowe skrajne
Rysunek 6b. Rozkład obciążenia powierzchniowego na elementy liniowe traktowane jako podpory liniowe przedskrajne
4. Wnioski
Otrzymane wartości z rozkładu uwzględniającego sztywność giętną podpór wpisują się między wartości otrzymane dla rozkładu kopertowego i rozkładu w oparciu o współczynniki Winklera.
Wraz ze wzrostem sztywności podpory liniowej (mniejsze ugięcia elementów liniowych) wyniki zbliżają się do rozkładu Winklera, a wraz z jej spadkiem (większe ugięcia elementów liniowych) wyniki zbliżają się do rozkładu kopertowego.
Przyjęty w programie rozkład kopertowy z jednej strony zawyża wartości obciążenia przekazywanego na liniowe elementy skrajne, a z drugiej zaniża wartości obciążenia przekazywanego na liniowe elementy przedskrajne. Dla analizowanych sztywności giętnych skrajnych elementów liniowych przeszacowanie wielkości obciążenia liniowego wynosi od 12% do 20%. Wartość ta nie jest niepokojąca ze względu na fakt, że skrajne elementy liniowe, pomimo że są mniej wytężone, są wykonywane z takiego samego profilu, co pozostałe elementy pośrednie. W przypadku przedskrajnego elementu liniowego mamy niedoszacowanie obciążenia linowego, które dla analizowanych sztywności giętnych elementów liniowych zawiera się od 2% do 8%. Tę informację można wykorzystać przy projektowaniu elementu liniowego, zmniejszając (rekompensując niedoszacowanie) jego poziom wykorzystania, np. zamiast kryterium „1” przyjąć kryterium „1 - Δ”, gdzie Δ ≤ 0,1.