Siła ścinająca na krawędzi na jednostkę długości w kierunku x/y-lokalny

Siła ścinająca na krawędzi na jednostkę długości w kierunku x/y-lokalny

Witam

piszę tego posta z nadzieją, że znajdzie się tutaj osoba, która wytłumaczy to zagadnienie. Wydaje się mieć ono trywialne rozwiązanie którego ja jednak nie potrafię dostrzeć.

Otóż zrobiłem model (który dodaję w załączniku) dwóch prostych płyt żelbetowych - jedna oparta przegubowo na ścianie murowanej, druga z utwierdzeniem w ścianie żelbetowej. Płyty są wymiarów 11 m x 5 m obciążone 5 kN/m^2.
Według mojej wiedzy w takim układzie wartość siły poprzecznej ( którą w efekcie przejmują ściany - tutaj zamodelowane jako podpory) jest niezależna od schematu statycznego takiej płyty. W związku z czym aby wyeliminować lokalny efekt odrywania płyty opartej przegubowo na murze (co wywoływało znaczne siły rozciągające) zdecydowałem się na zmianę charakterystyki podpory na nieliniową - tylko ściskanie oraz nie doprowadziłem podpór do naroży (po 50 cm odsunięcia od naroży).  W efekcie powinienem otrzymać zbliżone wyniki dla obu płyt (tak jak wspomniałem schemat statyczny nie powinien mieć teraz znaczenia) - tak jednak się nie dzieje.
O ile reakcje podpór (ścian) w obydwu przypadkach są zbliżone to już tytułowa: "Siła ścinająca na krawędzi na jednostkę długości w kierunku x/y-lokalny" wykazuje ogromne rozbieżności: ponad 85 kN/m w modelu z oparciem na murze oraz około 10 kN/m w modelu z utwierdzeniem w ścianie żelbetowej.

Moje pytanie brzmi skąd biorą się tak duże rozbieżności. Druga kwestia to znaczenie tytułowej "Siły ścinającej na krawędzi na jednostkę długości w kierunku x/y-lokalny", czy ktoś mógłby jakoś obrazowo wytłumaczyć mi czym ta siła jest? Płytę żelbetową gdy sprawdzamy na przebicie (potrzebujemy tam siłę ścinającą inaczej przebijającą) sprawdzamy dla siły odczytanej jako reakcja podpory np. słup lub płyta żelbetowa. Zatem o czym nam mówi wartość tej tajemniczej siły ścinającej?