modelowanie murowych ścian skrępowanych

modelowanie murowych ścian skrępowanych

Dzień dobry,
Chciałbym skonsultować jak najlepiej zamodelować ściany murowe skrepowane trzpieniami i wieńcem żelbetowym, w szczególności interesuje mnie ściana murowana obciążona poziomo od murłaty, a więc do wieńca żelbetowego przyłożona jest istotna siła pozioma, czyli coś takiego:


W jaki sposób najlepiej jest zamodelować połączenie między murem a wieńcem i słupami żeby najlepiej odzwierciedlić współpracę tych materiałów?

Testując różne rozwiązania (w załączniku model, którego wyniki pokazano poniżej) dochodzę do wniosku że najlepiej jest zrobić zwolnienia liniowe (momenty i przesuw poziomy) między panelem (mur) a belką (wieniec), oraz zwolnienia między panelem a słupkami (zwolnienie momentów i siły pionowej).
Poniżej 3 przypadki (od lewej):
a) po lewej zwolnienia liniowe
b) element łączący węzeł-węzeł (za bardzo pracochłonne)
c) brak żadnych zwolnień


Wydaje mi się że wieniec jest w przypadku a) lekko przewymiarowany, bo nie uwzględnia się siły tarcia między wieńcem a ścianą, na której wieniec leży - czy macie na to jakiś sposób? (jakieś szybkie przeliczenie podatności zwolnienia uwzględniającej tą się tarcia?
      Z drugiej strony chyba lepiej przewymiarować wieniec niż wprowadzać zginanie do ściany murowej, to spowoduje mniejsze jego przemieszczenia poziome i mniejsze zarysowanie na styku wieniec-mur.

Inny problem, po wykonaniu zwolnień liniowych pojawia się komunikat jak niżej - za każdym razem gdy uruchamiane są obliczenia -jak dokładnie program "robi" tą dylatację oraz czy można taką modyfikację modelu zrobić ręcznie żeby ten komunikat się nie wyświetlał?

Dziękuję !