Axis może wymiarować przekroje tylko prostokątne i okrągłe. Jak sobie radzicie z wymiarowaniem złożonych elementów drewnianych np. słup złożony z trzech desek lub nadproże skrzynkowe (z izolacją ter.)

Axis może wymiarować przekroje tylko prostokątne i okrągłe. Jak sobie radzicie z wymiarowaniem złożonych elementów drewnianych np. słup złożony z trzech desek lub nadproże skrzynkowe (z izolacją ter.)

Mam dwa pytania, które poniżej w treści starałem się opisać i przedstawić:
1. Jak sobie radzicie z wymiarowaniem przekroju opisanego poniżej w punkcie pierwszym dotyczącym modelowania i wymiarowania takiego słupa. Czy może jest jakaś możliwość definiowania złożonych przekrojów np. słup z trzech desek (które tworzą prostokątny przekrój), a następnie wymiarowania go? ale w założeniu że jest wykonany z trzech desek, nie jako jednolity. Jeśli nie, to czy taka analiza "naokoło" z trzema osobnymi prętami jest prawidłowa?
2. Jak sobie radzicie w programie Axis z wymiarowaniem np. nadproży np. skrzynkowych z pustką w środku? Jeśli nie ma takiej możliwości to proszę o poradę jak sobie ewentualnie poradzić z wymiarowaniem takiego popularnego i typowego złożonego nadproża, opisowo: czyli dwie deski po bokach deska od góry oraz deska od dołu z pustką w środku na izolacje termiczną.

Bardzo proszę forumowiczów oraz dział techniczny GammaCAD o "podpowiedź w temacie".

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi i sugestie.

Pytanie 1
Definiując elementy - przekroje elementów drewnianych dosuwając jeden do drugiego program automatycznie scala ten element w jeden. Czy jest możliwość odwzorowania przypadku, że słup jest zbudowany z trzech desek "zetkniętych" ze sobą co bardzo często występuje na budowie, a nie jako lity pojedynczy słup ? 


po dosunięciu program scala element w jeden jednolity, jak poniżej. Na potrzeby tego pytania zbudowałem słup naproża złożony z trzech różnych elementów prętowych ustawionych obok siebie oraz jako pojedynczy pręt słup lity - poniżej screen
           
powyższe w sposób oczywisty dają różne wyniki
   
zbudowanie przekroju z trzema bardzo blisko usytuowanymi deskami powoduje wystąpienie komunikatu, że przekrój nie może być wymiarowany 
 

Jak sobie radzicie z takimi słupami?
czy metoda "naokoło" trochę żmudna jest ok? 
czy można to jakoś uprościć?

Pytanie 2:
Modelując naproże z czterech desek tj. deską od spodu dwoma deskami po bokach i deską z góry otrzymujemy nadproże skrzynkowe z pustką w środku. Program automatycznie scala to w jeden przekrój.
Do tego samego można dojść  w ten sposób iż w programie Axis zdefiniujemy ten przekrój pokazany poniżej - otrzymamy takie samo naproże skrzynkowe

Axis nie wymiaruje takich przekrojów? podczas wymiarowania pojawia się komunikat:
 
Czy macie jakiś sposób na to, żeby w programie Axis wymiarować np. nadproży skrzynkowych z pustką w środku? Jeśli nie ma takiej możliwości to proszę o poradę jak sobie ewentualnie (metoda naokoło) poradzić z wymiarowaniem takiego złożonego nadproża: czyli dwie deski po bokach deska od góry oraz deska od dołu z pustką w środku na izolacje termiczną.

Z góry dziękuję za wszystkie porady i sugestie forumowiczów oraz dział techniczny GammaCAD.

Pozdrawiam
Krzysztof Myrmus
tel. 606 648 507